Mükemmel Kesişim

dcHayatımızın üçte ikisi işte geçiyor, bu nedenle ne yapmayı seçtiğimiz çok önemli. Meslek seçimi yapacağımız yaşlarda bu konu üzerinde çok düşünmeyiz. Hayatımızın çoğunu nasıl geçireceğimize karar verme noktasında genelde etrafımızdaki rol modeller ya da aile üyeleri yönlendirici olur. Gerçekten mutlu olup olmadığımızı anlamak uzun zaman alır. Şanslıysak sevdiğimiz yerde olmanın keyfiyle zaman akar. Fakat çoğunluk için durum böyle gerçekleşmez. Farkında olmadan uzun zaman kendimizle örtüşmeyen bir işi yapmış olabiliriz, bu işte geçirdiğimiz süre de asıl isteğimizi düşünme konusunda yıldırıcı olabilir. Peki, çok mu zor hangi yönde yol alacağımızı bulmak ve o yöne gitmek? Akışta olma hali ile üreteceğimiz, üretirken kendimizi gerçekleştireceğimiz işi nasıl bileceğiz? Bunun üç adımı var:

1- Diğerlerinden İyi Yaptıklarınızı Listeleyin

Ortalama olduğunuz konuları değil ortalamanın üzerinde olduğunuz, gerçekten herkesten çok farklı, çok iyi olduğunuz konuları çıkarmanız gerekiyor. Örneğin “fransızcam çok iyi seviyede, ERP programlarını çok kolay öğreniyorum, tamirat yapıyorum vs.” gibi. Buradaki amaç “becerilerinizi” bulmak. Hangi konularda ustasınız? Bu aşamada etrafınızdan yorum almak faydalı olabilir.

2- Yapmaktan Keyif Aldıklarınızı Tarifleyin

Bu aşama daha kolaydır, yoga yapmayı sevebilirsiniz, yeni insanlarla tanışmayı sevebilirsiniz, seyahat etmek, müzik dinlemek, yazmak, yemek yapmak… Bir an önce onu yapmak istediğiniz, ne kadar yoğun olursanız olun ona zaman yarattığınız, onu yapınca yaşam enerjinizin yükseldiği şeyleri listeleyin. Bu aşamayı sadece siz çalışın, kimseden yorum almayın.

3- Kesişimi Bulun

Diğerlerinden iyi olduğunuz konular ile sevdiğiniz şeylerin birlikle var olduğu çalışma alanları, sektörleri, işleri bulmak ve bu işleri değerlendirmek son aşamadır.  Kesişim olduğunu düşündüğünüz alanlarda çalışanlarla birebir görüşerek günlük rutinde neler yapılıyor ve bu sizi heyecanlandıran bir iş mi teyit etmek gerekiyor. Bazen görünen ile aslında işin temelini oluşturan şeyler aynı olmayabilir.

Basit bir örnek vermek gerekirse, kişisel hayatında alacağı şeyleri titizlikle araştıran, gerektiğinde alacağı ürünün üreticisiyle görüşen, etkili bir değerlendirme sonucunda alacağına karar veren ve bu süreçten gerçekten keyif alan bir kişiyi düşünelim. Aynı zamanda da spor yapmayı çok seviyor, spor malzemelerine ilgi duyuyor, çevresinde bu tür alımlarda hep destek istenen kişi olmuş. Bu kişinin spor malzemeleri tedariki yapan bir işletmede satınalma departmanında çalışması onu mutlu edecek ve kendini gerçekleştirmesine imkan sağlayacak bir iş olabilir.

Bu üç adım, kişinin kendini keşif sürecinin parçası olacak bir çalışmadır. Her kendini keşif sürecinde olduğu gibi üzerinde uzun uzun düşünmek, detaylı çalışmak gerekiyor. Sonunda o mükemmel kesişimi bulduğunuzda ise buna değecek.

Reklamlar
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close